Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

babské rady na cholesterol

Babské rady na cholesterol: Čo pomôže?

Zvýšená hladina cholesterolu predstavuje pre človeka veľké riziko rôznych problémov. Keďže zvyčajne nebolí, dá o sebe vedieť, až keď ide o život. Aké staromódne a prírodné metódy môžete vyskúšať v prípade, že vám lekár povie, že by ste mali začať pracovať na postupnom znižovaní jeho hladiny?

Hoci cholesterol je v určitom množstve potrebný v tele každého človeka, napríklad pre produkciu hormónov, jeho nadmerné množstvo je škodlivé. Najmä ak celková hladina cholesterolu prekročí zdravú hranicu. Alebo keď máme v tele oveľa viac zlého LDL cholesterolu, ktorý má tendenciu nepozorovane sa hromadiť v našich tepnách.

V dôsledku toho sú užšie a krehkejšie. A všetci vieme, čo to môže znamenať v budúcnosti. Zvyšuje to napríklad riziko mŕtvice alebo infarktu, život ohrozujúcich stavov, ktoré vznikajú náhle a vyžadujú si okamžitú lekársku pomoc.

Ako teda zmeniť svoj životný štýl, aby sa zvýšená hladina cholesterolu stala čo najskôr minulosťou?

Prírodné látky

Prvou možnosťou, ktorú môžete vyskúšať, je užívanie prírodných látok a bylín, ktoré môžu podporiť normálnu hladinu cholesterolu. Príkladom je červená fermentovaná ryža, čierny cesnak, bergamot, artičok, ľanové semienka alebo extrakt z borovicového ihličia. Keďže tieto látky je veľmi ťažké nájsť samostatne, je rozumné siahnuť po nich vo forme viaczložkových doplnkov stravy na podporu normálnej hladiny cholesterolu.

cholesterol babské rady

Zmena stravy

Ďalším dôležitým bodom, ktorý vás môže priviesť k úspechu, je úplná zmena vášho stravovania. V ideálnom prípade by mala byť bez zdrojov nasýtených tukov a transmastných kyselín, ktoré môžu mať negatívny vplyv na celkovú hladinu cholesterolu.

Dobrým krokom je pridať do svojho jedálnička niekoľkokrát týždenne rastlinné alternatívy mäsa a mliečnych výrobkov, ktoré sú pre človeka zdravšie. Živočíšny tuk, medzi ktorý patrí aj bravčová masť, nahraďte rastlinnými olejmi (slnečnicový, olivový, repkový…).

Zmena technológie prípravy potravín

Jednoducho povedané, smaženie a dusenie je pre vás úplne nevhodné. Namiesto toho vyskúšajte pečenie, dusenie a varenie v pare. V prípade, že si nechcete odpustiť vyprážané a pekne chrumkavé jedlá, zaobstarajte si do domácnosti teplovzdušnú fritézu, ktorá vám pomôže pripraviť vaše obľúbené jedlá zdravším spôsobom (v porovnaní s bežnou fritézou, ktorá je plná oleja).

Cvičenie

Pravidelné cvičenie počas väčšiny dní v týždni je dôležité aj na udržanie dobrého stavu obehového systému a na zabránenie alarmujúcemu nárastu hladiny cholesterolu. Na začiatok postačí svižnejšia prechádzka. Napríklad do obchodu alebo do práce. V priebehu týždňa by to malo byť aspoň 150 minút, čo nie je nedosiahnuteľné. Keď sa vaša kondícia začne zlepšovať, môžete pridať ďalšie druhy fyzickej aktivity. A kto vie? Možno sa vám budú tak páčiť, že ich budete vykonávať sústavne.

Nikotínová abstinencia

Trochu prekvapujúco je množstvo cholesterolu v tele priamo ovplyvnené aj tým, či fajčíte. V prípade, že fajčíte, bolo by vhodné, keby ste s týmto zlozvykom prestali. Vieme, že to nemusí byť jednoduché a niekedy to môže trvať nejaký čas. Naozaj sa o to aspoň pokúste. Už približne 20 minút po vyfajčení poslednej cigarety sa dostavia prvé pozitívne zmeny, medzi ktoré patrí zníženie krvného tlaku a normalizácia srdcovej činnosti. Približne tri mesiace po skončení fajčenia dochádza aj k regenerácii krvného obehu. Po roku fajčenia sa výrazne znižuje riziko náhlej srdcovej príhody.

Medzi podporné zdroje, ktoré vám môžu pomôcť prestať fajčiť, patria:

  • Nikotínové spreje
  • Nikotínové náplasti
  • Mobilné aplikácie
  • Podporná skupina/odborná pomoc
rady a tipy na cholesterol

Alkohol len v malých množstvách

Pokiaľ ide o alkohol, môžete ho piť, ale nemalo by ho byť príliš veľa. Pitie alkoholu s mierou sa spája s vyššou hladinou HDL cholesterolu, ale tento prínos nie je dostatočne silný na to, aby sa alkohol odporúčal každému, kto ešte nepije.

Ak pijete alkohol, pite ho s mierou. Pre zdravých dospelých to znamená, že ženy všetkých vekových kategórií a muži nad 65 rokov nesmú vypiť viac ako jeden nápoj denne a muži do 65 rokov nesmú vypiť viac ako dva nápoje denne. Príliš veľa alkoholu môže viesť k vážnym zdravotným problémom vrátane vysokého krvného tlaku, srdcového zlyhania a mŕtvice.

Ako teda postupovať?

Vyskúšajte prírodný doplnok stravy na podporu normálnej hladiny cholesterolu doplnený o ďalšie z vyššie uvedených tipov. V neposlednom rade nezabúdajte na kontrolu u svojho lekára, aby ste sa pri každej návšteve uistili, že sa veci vyvíjajú správnym smerom.

Zdroje informácií

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/in-depth/reduce-cholesterol/art-20045935 – 5 tipov na cholesterol (anglicky)

https://www.healthline.com/health/heart-disease/natural-remedies-cholesterol – Prírodné tipy na cholesterol (anglicky)

Posledná aktualizácia článku: 28. 3. 2024

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

Vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

Tradičná značka

vyvinuté a vyrobené v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru