Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

meranie cholesterolu

Meranie cholesterolu: Ako to robiť a prečo?

Možno si nie ste vedomí zvýšenej hladiny cholesterolu. Ale len dovtedy, kým nespôsobí nejakú vážnu zdravotnú indispozíciu, ktorá nás v extrémnych prípadoch môže doslova stáť život. Preto je veľmi dôležité absolvovať odborné merania v rámci prevencie a zdravého životného štýlu. Ako na to?

Cholesterol je dôležitá látka, ktorej existencia v tele má svoje opodstatnenie. Bez neho by telo nebolo schopné správne produkovať hormóny alebo niektoré vitamíny (napríklad vitamín D).

Je však dôležité pozorne sledovať, aký druh cholesterolu prevláda. Zatiaľ čo HDL (dobrý) cholesterol je pre človeka prospešný, LDL (zlý) cholesterol má tendenciu hromadiť sa v cievach, ktoré sa môžu nebezpečne oslabovať a zužovať. Potom stačí relatívne málo, aby došlo k infarktu alebo mozgovej príhode.

Lekár sleduje aj celkové množstvo cholesterolu, ktoré sa dá určiť súčtom získaných čísel. Na základe toho vám potom môže dať dôležité odporúčania, alebo ak sú hodnoty naozaj vysoké, môže vám odporučiť užívanie liekov.

Prečo je meranie cholesterolu dôležité?

Nikto z nás nevidí do svojho vnútra, takže možno ani netušíme, že máme v tele viac cholesterolu, ako by sme mali. A prakticky nikto z nás nechce byť prekvapený nejakou náhlou zdravotnou indispozíciou, ktorá si môže vyžadovať okamžitú lekársku pomoc.

Ako sa dá merať cholesterol?

ako merať cholesterol

U lekára

Jednou z najspoľahlivejších metód je nechať si odborne zmerať hladinu cholesterolu u lekára. Lekár odoberie vzorku krvi a pošle ju na analýzu. Po vrátení výsledkov zabezpečí ich správnu interpretáciu a môže okamžite odporučiť vhodný liečebný režim.

V lekárni

Niektoré väčšie lekárne a ich pobočky môžu ponúkať meranie cholesterolu ako službu pre klientov počas ich návštevy. (Túto informáciu nájdete napríklad na internete.) Odčítané hodnoty sú však len orientačné a niekedy môže byť potrebné sa objednať. Na druhej strane merania vykoná lekárnik, ktorý na základe orientačných výsledkov takéhoto testu môže odporučiť vhodný postup (zvyčajne ide o potvrdenie výsledkov lekárom).

Doma

Poslednou možnosťou je zakúpenie špeciálnych testov na cholesterol na domáce použitie. Tieto testy však nie sú práve lacné a ich výsledky nemusia byť také spoľahlivé ako výsledky namerané v ordinácii lekára. Z tohto dôvodu sa zvyčajne stále odporúča kontrola u lekára, kde máte vždy stopercentnú istotu, že výsledok nebude ovplyvnený.

Prejavy zvýšeného cholesterolu

Veľkým rizikom vyššieho cholesterolu je, že nebolí a je prakticky nepostrehnuteľný. Dokonca nie je pravda, že vysoký cholesterol nie je vidieť u štíhlych a mladých ľudí. Z tohto dôvodu je naozaj veľmi dôležité, aby si každý nechal priebežne vyšetrovať cholesterol u svojho lekára. Bez ohľadu na vek, hmotnosť a zdravotný stav.

Ako znížiť hladinu cholesterolu?

Našťastie pre nás možno hladinu cholesterolu pozitívne ovplyvniť správnou životosprávou, ktorú by ste mali čo najviac dodržiavať.

Možným podporným krokom môže byť dlhodobé užívanie prírodného výživového doplnku na podporu normálnej hladiny cholesterolu, ktorý obsahuje byliny a iné látky prírodného pôvodu.

V zložení by nemali chýbať zložky, ako sú:

  • Bergamot
  • Červená fermentovaná ryža
  • Artičok
  • Niacín
  • Extrakt z ihlíc borovice
  • Ľan siaty
  • Extrakt z čierneho cesnaku

Okrem toho je absolútne nevyhnutné prestať fajčiť a piť alkohol. Pozor aj na nedostatok pohybu a zle nastavenú stravu, ktorá obsahuje veľké množstvo mäsa a mäsových výrobkov, polotovarov, priemyselne spracovaných potravín a soli. Namiesto toho sa rozhodnite pre kvalitné morské plody, ktoré sú zdrojom omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Doprajte si tiež ovocie, zeleninu, strukoviny a iné zdroje vlákniny a občas si vyberte rastlinné alternatívy živočíšnych výrobkov. V neposlednom rade nezabúdajte na správnu prípravu jedla. Nevhodné je napríklad vyprážanie.

Posledná aktualizácia článku: 18. 1. 2024

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

Vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

Tradičná značka

vyvinuté a vyrobené v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru