Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

červená fermentovaná rýže

Červená fermentovaná ryža: Pomôže pri vysokom cholesterole?

Zvýšená hladina cholesterolu je veľmi nebezpečná aj z dlhodobého hľadiska. Hlavne preto, že nám neškodí a môžeme s ňou žiť celé roky bez toho, aby sme o nej čokoľvek vedeli. Ale pretože môže spôsobiť zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení, je dôležité mať cholesterol pod kontrolou. Akú úlohu v tom môže zohrávať fermentovaná červená ryža?

Na trhu sa objavujú nové a nové prírodné prostriedky, ktoré majú byť účinným riešením rôznych problémov. Kedysi boli veľmi populárne napríklad goji a acai. Avokádo sa tiež objavilo ako víchor a stalo sa populárnejším najmä medzi mileniálmi.

V poslednom čase sa môžeme stretnúť s červenou fermentovanou ryžou v kombinácii s inými látkami v prírodných výživových doplnkoch na podporu normálnej hladiny cholesterolu. Málokto z nás však má veľmi konkrétnu predstavu o tom, čo červená fermentovaná ryža vlastne je, čím je špecifická a aké môžu byť jej výhody a využitie.

Preto sme tu, aby sme vám povedali viac!

Čo je to červená fermentovaná ryža?

Najprv si povedzme, že červená ryža je druh ryže. Vyzerá podobne ako biela alebo divoká ryža, ktorá sa bežne predáva v obchode, ale na prvý pohľad má trochu inú farbu. Zaujímavé je, že má aj veľmi špecifickú chuť, ktorá najviac pripomína orechy. Zároveň je jemná, takže sa dobre kombinuje s mäsovými pokrmami.

V porovnaní s inými druhmi ryže obsahuje červená ryža väčšie množstvo živín, ktoré sú pre človeka dôležité. (Patrí medzi ne napríklad kvercetín a myricetín.) A čo fermentovaná červená ryža? Áno, prechádza procesom fermentácie, ako uvádza jej názov. Počas tohto procesu sa používa huba s názvom Monascus purpureus. V angličtine sa pre túto ryžu používa názov red yeast rice. Vďaka pôsobeniu huby je fermentovaná červená ryža zdrojom monakolínov.

Aké sú jej najlepšie účinky?

červená fermentovaná ryža účinky na cholesterol

Zníženie hladiny cholesterolu

Červená fermentovaná ryža sa najčastejšie používa na podporu normálnej hladiny cholesterolu (najmä LDL „zlého“ cholesterolu). Ak však situácia už dosiahla kritický bod, kedy lekár odporučil užívanie liekov na cholesterol na predpis, červená fermentovaná ryža by sa nemala používať bez predchádzajúcej konzultácie s ním, pretože môže dôjsť k nepredvídateľným udalostiam. Je to preto, že do určitej miery je malé množstvo LDL cholesterolu v tele potrebné, napriek jeho potenciálnej škodlivosti pri vyšších koncentráciách v tele.

A čo mŕtvica?

Stav kardiovaskulárneho systému do veľkej miery súvisí aj s ďalšími zdravotnými komplikáciami a problémami vrátane rôznych mozgových príhod. Okrem infarktu medzi ne patrí napríklad cievna mozgová príhoda (alebo ľudovo mŕtvica). Zníženie hladiny cholesterolu preto môže pomôcť znížiť riziko týchto závažných a život ohrozujúcich problémov.

Podpora normálneho krvného obehu

Cholesterol, ktorý sa hromadí v cievnom systéme, môže zúžiť tepny a zvýšiť ich náchylnosť na iné problémy (môžu byť krehkejšie). To potom môže mať negatívny vplyv na normálne funkcie tela, keď nie všetky časti tela sú zásobované krvou tak, ako by potrebovali na normálne fungovanie.

Ak sa zníži hladina zlého cholesterolu, môže sa podporiť lepšie prekrvenie všetkých častí tela.

Ako užívať fermentovanú ryžu?

Je veľmi dôležité, aby ste to s fermentovanou červenou ryžou nepreháňali, pretože vyššie dávky nemusia mať požadované účinky. Z tohto dôvodu je rozumnejšou voľbou užívať prírodný výživový doplnok s obsahom červenej fermentovanej ryže, ktorý má stanovené dávkovanie, ktorého sa môžete držať.

Okrem toho v takomto voľnopredajnom doplnku stravy môžeme nájsť aj ďalšie látky, ku ktorým patria:

  • Bergamot
  • Artičok
  • Niacín
  • Extrakt z ihlíc borovice
  • Ľan siaty
  • Čierny cesnak

Opäť by sme vám tiež odporučili, že ak už užívate lieky na cholesterol od svojho lekára, mali by ste sa najprv poradiť o doplnku stravy z červenej fermentovanej ryže. Nezabúdajte tiež, že pre udržanie normálnej hladiny cholesterolu je dôležitý aj váš životný štýl, ktorý zahŕňa abstinenciu od nikotínu a alkoholu, dostatok pohybu, zdravšiu stravu a vhodnú prípravu jedál. (Nevhodné je napríklad vyprážanie).

Zdroje informácií

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-red-yeast-rice – Červená fermentovaná ryža (anglicky)

https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/cervena-ryze-cholesterol-jidlo-zdravi-odbornici-chemicke-latky_2003081351_tef – O červenej fermentovanej ryži (česky)

https://www.bezhladoveni.cz/cervena-ryze-a-cervena-fermentovana-ryze-pomoc-s-vysokym-cholesterolem/ – Červená fermentovaná ryža a cholesterol (česky)

Posledná aktualizácia článku: 29. 2. 2024

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

Vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

Tradičná značka

vyvinuté a vyrobené v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru