Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

bergamot

Bergamot: Poznáte jeho účinky na cholesterol a krvný tlak?

Bergamot je ovocie, ktoré si väčšina z nás spája s veľmi príjemnou vôňou, ktorá sa hojne využíva v kozmetickom priemysle. Napríklad pri výrobe parfumov. Vedeli ste však, že bergamot nám môže ponúknuť oveľa viac? Ak nie, pohodlne sa usaďte a dozviete sa o ňom viac!

V parfumoch a iných kozmetických prípravkoch s touto vôňou (napríklad v telových mydlách) má bergamot mierne citrusovú vôňu. A je to citrusový plod, ktorý je veľký asi ako pomaranč a farbou pripomína citrón! Navyše rastie na strome, ktorý môže dosiahnuť výšku až 4 m.

Najväčším producentom bergamotu je taliansky región Kalábria. Darí sa mu však aj v niektorých častiach južného Francúzska a Turecka. Pravdepodobne ste nevedeli, že jeho aromatický esenciálny olej sa pridáva aj do klasického čaju Earl Grey, veľmi obľúbeného raňajkového čaju.

Môže nás však toto atraktívne a voňavé ovocie ešte prekvapiť? Určite! A práve o tom bude niekoľko nasledujúcich odsekov.

Čo je to bergamot?

Ako sme spomenuli v úvode, bergamot je obľúbené ovocie, ktoré pravdepodobne vzniklo krížením limetky, cedrátu alebo iného citrusového ovocia. Bergamot počas roka vytvára biele kvety, ktoré vydávajú veľmi príjemnú aromatickú vôňu.

Je zaujímavé, že len málo ľudí sa zhoduje na tom, ako vlastne vznikol názov bergamot. Niektorí sa domnievajú, že by mohol súvisieť s talianskym mestom Bergamo. Iní však tvrdia, že slovo bergamot má pôvod v tureckom význame, ktorý by sa dal preložiť ako princ hrušiek/princ hrušiek.

Ďalšou perličkou je, že hoci sa bergamot považuje za príliš kyslý na to, aby sa jedol samostatne, v kuchyni niektorých stredomorských národov sa objavuje už od 18. storočia. Oveľa častejšie sa však používa v kozmetickom priemysle, aromaterapii a v doplnkoch stravy.

cholesterol

Najlepšie účinky bergamotu

Mnohí ľudia sa zhodnú, že úžasne vonia najmä bergamot. Preto je často vyhľadávaný v kozmetických výrobkoch, ktorým dodáva príjemnú sviežosť. Okrem toho citrusová vôňa pri rannej sprche dokáže poriadne povzbudiť aj myseľ.

Vôňa bergamotu sa používa napríklad aj v aromaterapii. Predpokladá sa, že môže podporiť duševnú rovnováhu u žien, ktoré prechádzajú náročným popôrodným obdobím. Mohla by tiež pozdvihnúť náladu zle naladeným starším ľuďom a osobám, ktoré bojujú s vážnym ochorením. Hoci zatiaľ neexistuje dostatok presvedčivých štúdií o tomto využití, aromaterapia ako prostriedok na zlepšenie nálady určite nie je na škodu.

Odborníci sa tiež snažia zistiť, či bergamot môže mať vplyv na podporu pohybového aparátu. Opäť sú však len na začiatku, takže na výsledky ich výskumu si budeme musieť ešte chvíľu počkať.

My sa však pozrieme na niekoľko ďalších možných pozitív, ktoré sa bežne spájajú s týmto exotickým citrusovým ovocím.

Zníženie hladiny cholesterolu v krvi

Viaceré štúdie preukázali, že bergamot môže pomôcť znížiť celkový cholesterol a „zlý“ LDL cholesterol. Môže tiež prispieť k zvýšeniu „dobrého“ HDL cholesterolu a má potenciál byť účinným doplnkom bežných liekov na cholesterol. Ak však už užívate lieky na cholesterol od svojho lekára, poraďte sa s ním najprv o ich zaradení do svojho životného štýlu.

V jednej štúdii vedci zistili, že hoci extrakt z plodov bergamotu priamo neblokuje enzým, ktorý sa podieľa na tvorbe cholesterolu, znižuje celkovú hladinu cholesterolu v pečeňových bunkách a znižuje absorpciu cholesterolu v črevných bunkách.

Krvný tlak a srdce

S predchádzajúcim bodom úzko súvisí ďalší potenciálny problém, ktorý môže z dlhodobého hľadiska ovplyvniť naše celkové zdravie. Týmto problémom je vysoký krvný tlak a zdravie kardiovaskulárneho systému.

Cholesterolový povlak a vápnik spôsobujú kôrnatenie a zužovanie tepien. Srdce sa musí viac namáhať, aby cez ne prečerpalo krv. Výsledkom je príliš vysoký krvný tlak. Vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol sú dve najčastejšie príčiny srdcových ochorení.

Ak v tepnách nie je prítomný zubný povlak alebo ak sa jeho množstvo zníži, malo by to tiež prispieť k normálnej hladine krvného tlaku a podporiť normálnu kardiovaskulárnu kondíciu.

Zlepšenie metabolizmu

Okrem toho, že sa bergamot často spája s podporou normálnej hladiny cholesterolu, hovorí sa o ňom aj v súvislosti s podporou normálnej hladiny glukózy (napríklad aj v kombinácii s ďalšími krokmi spojenými so zdravým životným štýlom). Jeho príjem teda môže podporovať normálnu funkciu metabolizmu.

ako užívať bergamot na cholesterol

Ako užívať bergamot?

Okrem použitia v aromaterapii a kozmetickom priemysle je bergamot v niektorých formách vhodný aj na vnútorné použitie. Napríklad vo forme viaczložkového výživového doplnku na podporu normálnej hladiny cholesterolu, v ktorom sa kombinuje s ďalšími látkami prírodného pôvodu.

Okrem bergamotu vo vnútri hľadajte aj:

Nezabudnite tiež, že by ste mali používanie takéhoto doplnku podporiť aj zdravším životným štýlom. Vysoký cholesterol nemá rád vyprážané jedlá, alkohol, fajčenie, nadmernú telesnú hmotnosť, príliš veľa živočíšnych produktov v strave alebo nedostatok pohybu. Ak na všetkých týchto oblastiach zapracujete, čoskoro by sa to malo prejaviť na výsledkoch laboratórnych testov u vášho lekára.

Zdroj

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-bergamot – Prínosy bergamotu (anglicky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bergamot – Bergamot (česky)

https://www.healthline.com/health/cholesterol/can-bergamot-lower-cholesterol – Bergamot a cholesterol (anglicky)

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11918-cholesterol-high-cholesterol-diseases – Vysoký cholesterol (anglicky)

Posledná aktualizácia článku: 23. 5. 2024

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

Vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

Tradičná značka

vyvinuté a vyrobené v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru