Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

cholesterol podle věku

Hodnoty cholesterolu podľa veku: Ako ho mať pod kontrolou?

Mnohí ľudia považujú cholesterol za strašiaka, ktorému sa chcú za každú cenu vyhnúť. Túto špecifickú telesnú látku však nemožno považovať ani za čiernu, ani za bielu. V skutočnosti telo cholesterol do určitej miery potrebuje pre niektoré životne dôležité funkcie. Aké hladiny cholesterolu sa teda podľa veku považujú za zdravé? A akými metódami ho môžeme mať pod kontrolou?

Mnohí ľudia cholesterol jednoducho nesprávne chápu. A je to vlastne celkom prirodzené, pretože väčšina rečí o cholesterole sa týka zlých vecí, ktoré nám môže spôsobiť. Málokto sa však zamýšľa nad tým, že cholesterol potrebujú na svoje fungovanie takmer všetky bunky ľudského tela. Je totiž nevyhnutný pre stavbu našich bunkových membrán.

Aby sme trochu vylepšili povesť cholesterolu, mali by sme spomenúť, že je dôležitý aj v procese tvorby hormónov, ktoré riadia rôzne telesné procesy (reprodukciu, spánok, chuť do jedla…). A telo ho potrebuje aj na normálnu tvorbu vitamínu D, ktorý sa v tele vytvára pri vystavení pokožky slnečnému žiareniu.

Ale ako sa hovorí, čo je veľa, to je príliš veľa. A to platí aj pre cholesterol. Ak ho máme v tele priveľa, môže prispieť k upchatiu tepien a kardiovaskulárnym ochoreniam.

Ako však zistíte, či je váš cholesterol pod kontrolou? A môže mať náš celkový životný štýl pozitívny vplyv na jeho zníženie?

Aká má byť správna hladina cholesterolu?

Cholesterol a jeho hladinu sledujú lekári v každej fáze nášho života. V závislosti od veku sa však jeho odporúčané (zdravé) hladiny mierne líšia.

U veľmi malých detí a dospievajúcich do 15 rokov sa za normálnu hladinu cholesterolu považuje hodnota do 4,4 mmol/l.

U dospelých nad 15 rokov sa za normálnu hladinu považuje rozmedzie 3,9 až 5,2 mmol/l. Osoba má potom zvýšenú hladinu cholesterolu, ak je jej celkový cholesterol v krvi v rozmedzí od 5,2 mmol/l do 6,2 mmol/l. Čokoľvek nad 6,2 mmol/l sa potom považuje za vysoký cholesterol, ktorý je potrebné čo najskôr liečiť.

Jeho hladina v závislosti od veku

Z uvedených informácií vyplýva, že deti majú nižšiu hladinu celkového cholesterolu ako dospelí. Hladina cholesterolu však nesúvisí s vekom tak veľmi, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Tieto čísla môžu byť ovplyvnené napríklad genetikou, ktorá môže spôsobiť, že aj mladšie deti budú mať zvýšenú hladinu cholesterolu. To isté sa môže stať aj u mladších dospelých, ktorí sú inak považovaní za nízkorizikovú skupinu.

V neposlednom rade môže mať na zvýšenie jeho hladiny v tele výrazný vplyv aj životný štýl, a to bez ohľadu na vek. (Paradoxne teda starší ľudia môžu mať dokonca lepší lipidový profil ako napríklad tridsiatnici).

Ako znížiť zvýšený cholesterol?

Náš životný štýl má pomerne veľký vplyv na zvýšenú hladinu cholesterolu. Rizikové je napríklad fajčenie a pitie veľkého množstva alkoholu. Avšak ani dlhodobý stres, nezdravá strava a nedostatok pohybu nám nemusia prospievať.

Vyššie uvedené zmeny môžete doplniť užívaním prírodného doplnku stravy na podporu normálnej hladiny cholesterolu, ktorý obsahuje:

Nezabúdajte tiež, že ak chcete pokračovať v kontrole hladiny cholesterolu v priebehu času, nebude to možné bez neustáleho vykonávania krvných testov u vášho praktického lekára, ktorý bude sledovať váš lipidový profil.

Keďže upravený životný štýl môže pomôcť pri zvýšenej hladine cholesterolu, možno nakoniec nebude potrebné užívať lieky na cholesterol. Konečné slovo má však v tomto smere lekár, ktorého odporúčaniami by sa mal každý riadiť.

Posledná aktualizácia článku: 21. 6. 2024

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

Vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

Tradičná značka

vyvinuté a vyrobené v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru